Home
Call For Papers
Submission
Committees
Organizing Committee
Technical Program Committee
Conference
Schedule
Technical Program
[Optical Networking]
[Wireless Networking]
[Apps/Services]

Keynote Speakers

Invited Talks

Panels

Tutorials

Exhibits/Demos

Workshops

BaseNets
UWBNets
BroadMed
Traffic Grooming
GOSP
GridNets
OBS
COMNETS
 

Corporate Sponsors

Registration

Visa Info

Logding/Travel

Conference Venue

Hotel Reservation

Maps/Directions

Travel Info

BROADNETS 2004
Contact Us

Schedule

Date Time Program
Oct. 3, Mon. Full day WORKSHOP: Broadband Advanced Sensor Networks (Basenets)
Full day WORKSHOP: Telemedicine over Broadband Networks (BroadMed)
Full day WORKSHOP: Optical Burst/Packet Switching (OBS)
08:30-12:00 Tutorial 1: Wireless Mesh Networks
13:30-17:30 Tutorial 2: Optical Network Survivability Fundamentals, Challenges, and Solutions

 

Date Time Program
Oct. 4, Tue. 08:30-10:00 Opening and keynote speech (Dr. Jonathan S. Turner)
10:00-10:30 Coffee break and Wireless poster session
10:45-12:15 OS1: Routing and Wavelength Assignment
WS1: Multiple Access Control
AS1: Applications/Services for Wireless Networks Part I
12:30-13:30 Lunch 
13:30-15:00 OS2: Network Design and Resource Allocation
WS2: Resource Management
AS2: Applications/Services for Wireless Networks Part II
15:00-15:30 Coffee break
15:30-17:00 OS3: Framing and Packet Transport
WS3: Wireless Networks
AS3: Applications/Services for Wired Networks
18:00-20:30 Reception

 

Date Time Program
Oct. 5, Wed. 08:30-10:00 Invited Talk I (Dr. Nick Maxemchuk)
Invited Talk II (Dr. Mario Gerla)
10:00-10:30 Coffee break and Optical poster session
10:45-12:15 OS4: Survivability
WS4: Routing I
AS4: Video & Multicasting
12:30-13:30 Lunch 
13:30-15:00 OS5: Traffic and Wavelength Grooming
WS5: Wireless Sensor and Ad Hoc Networks I
WS6: Performance Analysis I
15:00-15:30 Coffee break
15:30-17:00 Panel Session I (industry)
18:00-20:30 Banquet

 

Date Time Program
Oct. 6, Thur. 08:30-10:00 OS6: Switching and Routing
WS7: Network Integration
WS8: Wireless LANs I
10:00-10:30 Coffee break
10:45-12:15 OS7: Network Design and Survivability
WS9: Routing II
WS10: Wireless LANs II
12:30-13:30 Lunch 
13:30-15:00 OS8: Burst and Packet Switching
WS11: Wireless Sensor and Ad Hoc Networks II
WS12: Performance Analysis II
15:00-15:30 Coffee break
15:30-17:00 Panel Session II (academic)
Full day WORKSHOP: GridNets

 

Date Time Program
Oct. 7, Fri. Full day WORKSHOP: Ultrawideband Networks (UWBNets)
Full day WORKSHOP: Traffic Grooming
Full day WORKSHOP: Guaranteed Optical Service Provisioning (GOSP)
Full day WORKSHOP: GridNets
Full day WORKSHOP: 2nd International Workshop on Deployment Models and First/Last Mile Networking Technologies for Broadband Community Networks (COMNETS 2005)